Jakie są rodzaje licencji na oprogramowanie?

Wybierając nowe oprogramowanie, w pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na licencję, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą poznać najpopularniejsze licencje na oprogramowanie.

Licencja jednostanowiskowa i grupowa

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że oprogramowanie może być sprzedawane na licencji jednostanowiskowej albo grupowej. W tym pierwszym przypadku dane oprogramowanie możemy zainstalować wyłącznie na jednym stanowisku komputerowym. Przykładem takiego oprogramowania jest np. system Microsoft albo Adobe Photoshop. Grupowe licencje, jak łatwo się domyśleć pozwalają zainstalować oprogramowanie na kilku różnych stanowiskach. Pamiętać należy jednak o tym, że ilość ta jest zazwyczaj z góry ustalona. Przykładem takiego oprogramowania jest np. pakiet biurowy Microsoft Office, który można zainstalować jedynie na 3 stanowiskach.

Freeware i Adware

Freeware najprościej rzecz mówiąc to oprogramowanie, które może być użytkowane i rozpowszechniane całkowicie za darmo. Adware to z kolei te programy, które mają w swoim kodzie źródłowym zaimplementowane reklamy. Bardzo często wraz z nowym oprogramowaniem instalowane są dodatkowe programy. Autor udostępnia swoje oprogramowanie za darmo, a zarabia jedynie na reklamach.

Shareware

Licencja Shareware pozwala na rozpowszechnianie oprogramowania całkowicie bezpłatnie, ale tylko za zgodą autora. Bardzo często programy Shareware udostępniane są za darmo do użytku na okres 30 dni. Po tym okresie należy usunąć dany program albo wykupić płatną wersję.

Trial

W dzisiejszych czasach możemy znaleźć bardzo wiele programów na licencji trial. Tutaj również z darmowej wersji możemy korzystać tylko przez określony czas albo przez kilka uruchomień programu. Po wykorzystaniu limitu program jest blokowany i osoby, które chcą dalej korzystać z jego dobrodziejstwa muszą wykupić dostęp. Bardzo często oprogramowanie trialowe blokuje nie cały program, a określone funkcje.

OEM i BOX

Licencja OEM pozwala na korzystanie z danego oprogramowania tylko na danym urządzeniu. Dobrym przykładem takiego oprogramowania są sprzęty komputerowe, które sprzedawane są wraz z systemem operacyjnego Microsoft Windows, który może być zainstalowany legalnie tylko na danej maszynie. Licencja BOX nie wymaga zakupu oprogramowania z danym hardwarem. Co więcej, licencja ta pozwala zainstalować oprogramowanie na zupełnie innym urządzeniu.

Nowe trendy w technologii

RPA - zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych

Robotic Process Automation, czyli RPA, to kolejna technologia, która automatyzuje pracę. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do automatyzacji procesów biznesowych, takich jak interpretacja aplikacji, przetwarzanie transakcji, praca z danymi, a nawet odpowiadanie na e-maile. RPA automatyzuje powtarzające się zadania, które kiedyś wykonywali ludzie.

RPA tworzy nowe miejsca pracy, jednocześnie zmieniając istniejące. Mniej niż 5 procent zawodów może zostać całkowicie zautomatyzowanych. Robotic Process Automation oferuje wiele możliwości kariery, w tym pracę programisty, kierownika projektu, analityka biznesowego, architekta rozwiązań i konsultanta.

Uprzemysłowienie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia. Odgrywa także ogromną rolę w przemyśle, gdzie z powodzeniem może usprawnić codziennie wykonywane czynności. Dlatego też coraz więcej fabryk decyduje się na implementację rozwiązań opartych o systemy wspierane przez sztuczną inteligencję.

AI pozwala m.in. prognozować i analizować pojawiające się sytuacje wewnątrz firmy produkcyjnej. Z jej pomocą możemy przewidzieć zmiany w działaniu maszyn, zapobiegać awariom czy usprawniać niektóre działania na podstawie rekomendacji sztucznej inteligencji. Co więcej, często to właśnie ona może podejmować samodzielne decyzje, bez konieczności angażowania pracowników.

Nowe modele pracy

Obecnie praca zdalna jest niemal standardem. Co więcej, w najbliższych miesiącach jej popularność nie ulegnie osłabieniu – nawet przy poprawie sytuacji pandemicznej.

Jest to możliwe dzięki stałej ewolucji miejsc pracy i zastosowaniu nowych technologii. Mając dostęp do danych na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa z każdego miejsca na ziemi, zanika konieczność fizycznego przebywania w fabryce czy biurze. Pracownik może realizować swoje obowiązki z domowego zacisza, mając do dyspozycji jedynie urządzenie połączone do Internetu wraz z odpowiednim oprogramowaniem.

Dziś polecamy

Korzystając z usług naszej wypożyczalni agregatów prądotwórczych, mają Państwo pewność, że nigdy nie zabraknie Wam prądu. Nasza firma świadczy usługi z zakresu wynajmu agregatów prądotwórczych dla klientów z Warszawy oraz innych miast na terenie całego kraju. https://www.power-factory.pl/

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *