Jakie są rodzaje licencji na oprogramowanie?

Wybierając nowe oprogramowanie, w pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na licencję, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą poznać najpopularniejsze licencje na oprogramowanie.

Licencja jednostanowiskowa i grupowa

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że oprogramowanie może być sprzedawane na licencji jednostanowiskowej albo grupowej. W tym pierwszym przypadku dane oprogramowanie możemy zainstalować wyłącznie na jednym stanowisku komputerowym. Przykładem takiego oprogramowania jest np. system Microsoft albo Adobe Photoshop. Grupowe licencje, jak łatwo się domyśleć pozwalają zainstalować oprogramowanie na kilku różnych stanowiskach. Pamiętać należy jednak o tym, że ilość ta jest zazwyczaj z góry ustalona. Przykładem takiego oprogramowania jest np. pakiet biurowy Microsoft Office, który można zainstalować jedynie na 3 stanowiskach.

Freeware i Adware

Freeware najprościej rzecz mówiąc to oprogramowanie, które może być użytkowane i rozpowszechniane całkowicie za darmo. Adware to z kolei te programy, które mają w swoim kodzie źródłowym zaimplementowane reklamy. Bardzo często wraz z nowym oprogramowaniem instalowane są dodatkowe programy. Autor udostępnia swoje oprogramowanie za darmo, a zarabia jedynie na reklamach.

Shareware

Licencja Shareware pozwala na rozpowszechnianie oprogramowania całkowicie bezpłatnie, ale tylko za zgodą autora. Bardzo często programy Shareware udostępniane są za darmo do użytku na okres 30 dni. Po tym okresie należy usunąć dany program albo wykupić płatną wersję.

Trial

W dzisiejszych czasach możemy znaleźć bardzo wiele programów na licencji trial. Tutaj również z darmowej wersji możemy korzystać tylko przez określony czas albo przez kilka uruchomień programu. Po wykorzystaniu limitu program jest blokowany i osoby, które chcą dalej korzystać z jego dobrodziejstwa muszą wykupić dostęp. Bardzo często oprogramowanie trialowe blokuje nie cały program, a określone funkcje.

OEM i BOX

Licencja OEM pozwala na korzystanie z danego oprogramowania tylko na danym urządzeniu. Dobrym przykładem takiego oprogramowania są sprzęty komputerowe, które sprzedawane są wraz z systemem operacyjnego Microsoft Windows, który może być zainstalowany legalnie tylko na danej maszynie. Licencja BOX nie wymaga zakupu oprogramowania z danym hardwarem. Co więcej, licencja ta pozwala zainstalować oprogramowanie na zupełnie innym urządzeniu.

Nowe trendy w technologii

RPA - zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych

Robotic Process Automation, czyli RPA, to kolejna technologia, która automatyzuje pracę. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do automatyzacji procesów biznesowych, takich jak interpretacja aplikacji, przetwarzanie transakcji, praca z danymi, a nawet odpowiadanie na e-maile. RPA automatyzuje powtarzające się zadania, które kiedyś wykonywali ludzie.

RPA tworzy nowe miejsca pracy, jednocześnie zmieniając istniejące. Mniej niż 5 procent zawodów może zostać całkowicie zautomatyzowanych. Robotic Process Automation oferuje wiele możliwości kariery, w tym pracę programisty, kierownika projektu, analityka biznesowego, architekta rozwiązań i konsultanta.

AI, czyli sztuczna inteligencja

O sztucznej inteligencji, zrobiło się już głośno w ostatniej dekadzie, ale nadal pozostaje ona jednym z nowych trendów technologicznych. Jej znaczący wpływ na to, jak żyjemy, pracujemy i bawimy się, jest dopiero w początkowej fazie. AI jest znana ze swojej przewagi w rozpoznawaniu obrazu i mowy, aplikacjach nawigacyjnych, osobistych asystentach smartfonów, aplikacjach do dzielenia się przejazdami i wielu innych.

AI będzie wykorzystywana do analizy interakcji w celu określenia podstawowych powiązań i spostrzeżeń, do pomocy w przewidywaniu popytu na usługi, takie jak szpitale, umożliwiając władzom podejmowanie lepszych decyzji dotyczących wykorzystania zasobów, oraz do wykrywania zmieniających się wzorców zachowań klientów poprzez analizę danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zwiększając przychody i poprawiając spersonalizowane doświadczenia.

Do 2025 roku rynek AI urośnie do 190 miliardów dolarów, a globalne wydatki na systemy kognitywne i AI osiągną ponad 57 miliardów dolarów w 2022 roku. Wraz z rozprzestrzenianiem się AI w różnych sektorach, powstaną nowe miejsca pracy w zakresie rozwoju, programowania, testowania, wsparcia i konserwacji.

Sieć bezpieczeństwa cybernetycznego

Współcześnie obserwujemy wzrost znaczenia cyberbezpieczeństwa jako metody zapobiegania i przeciwdziałania zagrożeniom w sieci. Stanowi ono istotny element działalności biznesowej praktycznie w każdym sektorze gospodarczym. Wzrost zabezpieczeń, które stosują elastyczną i komponowalną architekturę umożliwia realne zwiększenie bezpieczeństwa cybernetycznego. Poprawa ogólnego bezpieczeństwa, ochrona kluczowych zasobów, jak również weryfikacja danych i zgodności systemowych stanowią ważny punkt we współczesnych trendach technologicznych.

Obliczenia zwiększające prywatność

Prawne aspekty dotyczące przetwarzania danych osobowych są współcześnie niezwykle istotnym elementem świata biznesu. Wzrasta więc trend nie tylko związany z ochroną danych osobowych . Odpowiedzią przedsiębiorstw na rosnące niepokoje społeczne i obawy klientów o swoje dane, są obliczenia zwiększające prywatność. Różnorodne metody ochrony prywatności to także poszanowanie przepisów prawa i wymagań zgodności. Migracja ogromnych ilości danych do chmury, tożsamość osób trzecich, jak również cyfryzacja świata biznesu i organizacja pracy zdalnej stają się istotnym elementem funkcjonowania biznesu we współczesnym świecie.

Dziś polecamy

IM24 Podcast to miejsce, w którym zdobędziesz wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. Posłuchasz o tym jak bezpiecznie poruszać się w świecie internetu i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz przykrych niespodzianek.

Słuchaj na https://im24podcast.pl/

Polecane odcinki:

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *