Wybierając nowe oprogramowanie, w pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na licencję, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą poznać najpopularniejsze licencje na oprogramowanie.
Licencja jednostanowiskowa i grupowa
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że oprogramowanie może być sprzedawane na licencji jednostanowiskowej albo grupowej. W tym pierwszym przypadku dane oprogramowanie możemy zainstalować wyłącznie na jednym stanowisku komputerowym. Przykładem takiego oprogramowania jest np. system Microsoft albo Adobe Photoshop. Grupowe licencje, jak łatwo się domyśleć pozwalają zainstalować oprogramowanie na kilku różnych stanowiskach. Pamiętać należy jednak o tym, że ilość ta jest zazwyczaj z góry ustalona. Przykładem takiego oprogramowania jest np. pakiet biurowy Microsoft Office, który można zainstalować jedynie na 3 stanowiskach.
Freeware i Adware
Freeware najprościej rzecz mówiąc to oprogramowanie, które może być użytkowane i rozpowszechniane całkowicie za darmo. Adware to z kolei te programy, które mają w swoim kodzie źródłowym zaimplementowane reklamy. Bardzo często wraz z nowym oprogramowaniem instalowane są dodatkowe programy. Autor udostępnia swoje oprogramowanie za darmo, a zarabia jedynie na reklamach.
Shareware
Licencja Shareware pozwala na rozpowszechnianie oprogramowania całkowicie bezpłatnie, ale tylko za zgodą autora. Bardzo często programy Shareware udostępniane są za darmo do użytku na okres 30 dni. Po tym okresie należy usunąć dany program albo wykupić płatną wersję.
Trial
W dzisiejszych czasach możemy znaleźć bardzo wiele programów na licencji trial. Tutaj również z darmowej wersji możemy korzystać tylko przez określony czas albo przez kilka uruchomień programu. Po wykorzystaniu limitu program jest blokowany i osoby, które chcą dalej korzystać z jego dobrodziejstwa muszą wykupić dostęp. Bardzo często oprogramowanie trialowe blokuje nie cały program, a określone funkcje.
OEM i BOX
Licencja OEM pozwala na korzystanie z danego oprogramowania tylko na danym urządzeniu. Dobrym przykładem takiego oprogramowania są sprzęty komputerowe, które sprzedawane są wraz z systemem operacyjnego Microsoft Windows, który może być zainstalowany legalnie tylko na danej maszynie. Licencja BOX nie wymaga zakupu oprogramowania z danym hardwarem. Co więcej, licencja ta pozwala zainstalować oprogramowanie na zupełnie innym urządzeniu.