Jakie są rodzaje licencji na oprogramowanie?

Wybierając nowe oprogramowanie, w pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na licencję, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą poznać najpopularniejsze licencje na oprogramowanie.

Licencja jednostanowiskowa i grupowa

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że oprogramowanie może być sprzedawane na licencji jednostanowiskowej albo grupowej. W tym pierwszym przypadku dane oprogramowanie możemy zainstalować wyłącznie na jednym stanowisku komputerowym. Przykładem takiego oprogramowania jest np. system Microsoft albo Adobe Photoshop. Grupowe licencje, jak łatwo się domyśleć pozwalają zainstalować oprogramowanie na kilku różnych stanowiskach. Pamiętać należy jednak o tym, że ilość ta jest zazwyczaj z góry ustalona. Przykładem takiego oprogramowania jest np. pakiet biurowy Microsoft Office, który można zainstalować jedynie na 3 stanowiskach.

Freeware i Adware

Freeware najprościej rzecz mówiąc to oprogramowanie, które może być użytkowane i rozpowszechniane całkowicie za darmo. Adware to z kolei te programy, które mają w swoim kodzie źródłowym zaimplementowane reklamy. Bardzo często wraz z nowym oprogramowaniem instalowane są dodatkowe programy. Autor udostępnia swoje oprogramowanie za darmo, a zarabia jedynie na reklamach.

Shareware

Licencja Shareware pozwala na rozpowszechnianie oprogramowania całkowicie bezpłatnie, ale tylko za zgodą autora. Bardzo często programy Shareware udostępniane są za darmo do użytku na okres 30 dni. Po tym okresie należy usunąć dany program albo wykupić płatną wersję.

Trial

W dzisiejszych czasach możemy znaleźć bardzo wiele programów na licencji trial. Tutaj również z darmowej wersji możemy korzystać tylko przez określony czas albo przez kilka uruchomień programu. Po wykorzystaniu limitu program jest blokowany i osoby, które chcą dalej korzystać z jego dobrodziejstwa muszą wykupić dostęp. Bardzo często oprogramowanie trialowe blokuje nie cały program, a określone funkcje.

OEM i BOX

Licencja OEM pozwala na korzystanie z danego oprogramowania tylko na danym urządzeniu. Dobrym przykładem takiego oprogramowania są sprzęty komputerowe, które sprzedawane są wraz z systemem operacyjnego Microsoft Windows, który może być zainstalowany legalnie tylko na danej maszynie. Licencja BOX nie wymaga zakupu oprogramowania z danym hardwarem. Co więcej, licencja ta pozwala zainstalować oprogramowanie na zupełnie innym urządzeniu.

Nowe trendy w technologii

Blockchain

Chociaż większość ludzi myśli o technologii blockchain w odniesieniu do kryptowalut takich jak bitcoin, blockchain oferuje bezpieczeństwo, które jest przydatne na wiele innych sposobów. Zobacz aplikacje do kryptowalut, które polecamy.

W najprostszym ujęciu blockchain można opisać jako dane, do których można tylko dodawać nowe informacje. Stąd termin "łańcuch", ponieważ tworzysz łańcuch danych. Brak możliwości zmiany poprzednich bloków jest tym, co czyni go tak bezpiecznym. Ponadto, blockchainy są napędzane konsensusem, więc żaden podmiot nie może przejąć kontroli nad danymi. Dzięki blockchainowi nie jest potrzebna zaufana strona trzecia do nadzorowania lub zatwierdzania transakcji.

Kilka branż angażuje się i wdraża blockchain, a wraz ze wzrostem wykorzystania tej technologii rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.

RPA - zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych

Robotic Process Automation, czyli RPA, to kolejna technologia, która automatyzuje pracę. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do automatyzacji procesów biznesowych, takich jak interpretacja aplikacji, przetwarzanie transakcji, praca z danymi, a nawet odpowiadanie na e-maile. RPA automatyzuje powtarzające się zadania, które kiedyś wykonywali ludzie.

RPA tworzy nowe miejsca pracy, jednocześnie zmieniając istniejące. Mniej niż 5 procent zawodów może zostać całkowicie zautomatyzowanych. Robotic Process Automation oferuje wiele możliwości kariery, w tym pracę programisty, kierownika projektu, analityka biznesowego, architekta rozwiązań i konsultanta.

Istota wykorzystania danych

W tym momencie każda fabryka generuje, odbiera i analizuje niesamowite ilości danych. Wiedza pracowników czy przekazywane między sobą komunikaty okazują się bowiem już niewystarczające. Wraz ze wzrostem rozmiaru firm produkcyjnych oraz rozszerzających się możliwości docierania do szerokiego grona odbiorców, oczywistością staje się konieczność odpowiedniego integrowania pojawiających się z każdych stron informacji.

Funkcjonowanie zautomatyzowanych maszyn czy podejmowanie automatycznych decyzji przez sztuczną inteligencję jest całkowicie niemożliwe, jeśli działania nie opierają się na danych. W związku z tym nieodłącznym elementem przedsiębiorstw powinny być systemy, które będą je zbierać i przechowywać. Istotne jest jednak także to, żeby wszelkie dane były cały czas dostępne. W tym celu świetnie sprawdzają się tak zwane chmury danych, do których dostęp jest przydzielany zdalnie, z niemal każdego miejsca na ziemi.

Dziś polecamy

Korzystając z usług naszej wypożyczalni agregatów prądotwórczych, mają Państwo pewność, że nigdy nie zabraknie Wam prądu. Nasza firma świadczy usługi z zakresu wynajmu agregatów prądotwórczych dla klientów z Warszawy oraz innych miast na terenie całego kraju. https://fabryka-pradu.pl/

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *