CBRTP laureatem w konkursie Polski Produkt Przyszłości!

Konkurs Polski Produkt Przyszłości od blisko 25 lat wspiera i promuje rozwój innowacyjnych wyrobów i technologii opracowanych przez utalentowanych specjalistów z naszego kraju. W tegorocznej XXIV edycji konkursu wyróżnienie otrzymał Zrobotyzowany System Tynkarski, opracowany przez Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP). Czym charakteryzuje się to innowacyjne rozwiązanie?

Czym jest konkurs Polski Produkt Przyszłości?

Innowacje stanowią siłę napędową gospodarki. To właśnie one usprawniają wiele procesów, poprawiają ich jakość i pozwalają osiągać to, co do tej pory nie było możliwe do zrealizowania.

Konkurs Polski Produkt Przyszłości to inicjatywa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Konkurs od blisko 25 lat promuje i wspiera rozwój nowatorskich produktów i technologii, odpowiadających na potrzeby współczesnych realiów, które mają potencjał, by zaistnieć nie tylko na rynku krajowym, ale na całym świecie.

Począwszy od pierwszej edycji, do konkursu zgłoszono ponad 1400 innowacyjnych projektów z różnych sektorów gospodarki, w tym z informatyki, elektroniki, automatyki, medycyny czy biotechnologii. W tym roku kapituła konkursu, w której skład wchodzą przedstawiciele ważnych instytucji krajowych (tj. Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Uniwersytetu Warszawskiego), musiała zapoznać się ze 163 zgłoszeniami podzielonymi na 3 kategorie:

  • produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki,
  • produkt przyszłości przedsiębiorcy,
  • wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.

Wśród 17 najlepszych projektów znalazł się Zrobotyzowany System Tynkarski, rozwiązanie opracowane przez CBRTP.

Zrobotyzowany System Tynkarski – przełom w branży budowlanej

Zrobotyzowany System Tynkarski (ZST) należy do grupy robotów tynkarskich nowej i innowacyjnej grupy produktowej w branży budowlanej. Jego ideą jest automatyzacja czasochłonnych, charakteryzujących się niską powtarzalnością prac budowlanych – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Chcieliśmy stworzyć rozwiązanie, które usprawni proces tynkowania. Coś, co zapewni najwyższą jakość i pełną efektywność prac na placu budowy. Naszym celem było wnieść tradycyjne, monotonne prace budowlane na nowy, wyższy poziom. W ten sposób powstał Zrobotyzowany System Tynkarski – wyjaśnia Grzegorz Putynkowski, CEO Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.

Platforma ZST dedykowana jest wszystkim rodzajom przedsiębiorstw z sektora budowlanego. Urządzenie ma optymalne rozmiary, dzięki czemu można korzystać z niego w dowolnym obiekcie i przesuwać między pomieszczeniami przez standardowe otwory drzwiowe. Zaawansowany układ jezdny daje mu pełną mobilność. Cztery skrętne koła umożliwiają swobodne manewrowanie we wnętrzach o niewielkiej kubaturze. Robot z łatwością adaptuje się do dynamicznie zmieniających się warunków pracy. Kompleksowo realizuje proces tynkarski, zapewniając najwyższą jakość, dokładność i powtarzalność prac.

Na uwagę zasługuje również nieprzeciętna odporność platformy na zmienne warunki. Zestawy specjalnych detektorów i czujników oraz starannie zaprojektowana konstrukcja gwarantują jej najwyższą wytrzymałość.

Urządzenie wyposażono w układ poziomujący oparty na czterech siłownikach z napędem elektrycznym pozwalającym na wysunięcie łap, podniesienie i wypoziomowanie platformy, a także w układ czyszczący, który automatycznie usuwa nadmiar masy tynkarskiej z narzędzia. Wszystkie komponenty elektryczne i elektroniczne schowano w szafie sterowniczej, zapewniającej pełną szczelność i chłodzenie w warunkach budowlanych.

Pierwsze testy platformy ZST na placu budowy – przeprowadzone w grudniu 2021 roku – potwierdziły innowacyjność i skuteczność rozwiązania. ZST automatyzuje proces tynkarski, zapewniając pełną powtarzalność wszystkich działań. To przekłada się na utrzymanie najwyższej jakości i efektywności prowadzonych prac, obniżenie kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa na placu budowy.

Nowe trendy w technologii

Istota wykorzystania danych

W tym momencie każda fabryka generuje, odbiera i analizuje niesamowite ilości danych. Wiedza pracowników czy przekazywane między sobą komunikaty okazują się bowiem już niewystarczające. Wraz ze wzrostem rozmiaru firm produkcyjnych oraz rozszerzających się możliwości docierania do szerokiego grona odbiorców, oczywistością staje się konieczność odpowiedniego integrowania pojawiających się z każdych stron informacji.

Funkcjonowanie zautomatyzowanych maszyn czy podejmowanie automatycznych decyzji przez sztuczną inteligencję jest całkowicie niemożliwe, jeśli działania nie opierają się na danych. W związku z tym nieodłącznym elementem przedsiębiorstw powinny być systemy, które będą je zbierać i przechowywać. Istotne jest jednak także to, żeby wszelkie dane były cały czas dostępne. W tym celu świetnie sprawdzają się tak zwane chmury danych, do których dostęp jest przydzielany zdalnie, z niemal każdego miejsca na ziemi.

RPA - zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych

Robotic Process Automation, czyli RPA, to kolejna technologia, która automatyzuje pracę. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do automatyzacji procesów biznesowych, takich jak interpretacja aplikacji, przetwarzanie transakcji, praca z danymi, a nawet odpowiadanie na e-maile. RPA automatyzuje powtarzające się zadania, które kiedyś wykonywali ludzie.

RPA tworzy nowe miejsca pracy, jednocześnie zmieniając istniejące. Mniej niż 5 procent zawodów może zostać całkowicie zautomatyzowanych. Robotic Process Automation oferuje wiele możliwości kariery, w tym pracę programisty, kierownika projektu, analityka biznesowego, architekta rozwiązań i konsultanta.

Platformy natywne w chmurze

Rozwiązania oparte na architekturze chmury stają się obecnie domyślnym sposobem pracy i funkcjonowania biznesu. Brak konieczności rzeczywistej instalacji oprogramowania na serwerze jest współcześnie chętnie wybieraną formą działania ze względu na dużą elastyczność i ograniczenie kosztów utrzymania serwerów. Platformy natywne w chmurze to rozwiązania umożliwiające tworzenie nowej architektury oprogramowania w chmurze, jak również zastosowanie metody “lift-and-shift”, czyli przeniesienia istniejących danych do chmury. Ułatwia to sprawne reagowanie na zmiany w środowisku.

Aplikacje komponowalne

Aplikacje komponowalne dostarczają funkcjonalności dla biznesu w oparciu o elementy modułowe, które pozwalają na ponowne użycie kodu, co znacznie skraca czas potrzebny na opracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania. Odbiorcy biznesowi często poszukują szybkich i prostych rozwiązań, a wykorzystanie aplikacji komponowalnych znacznie to ułatwia. Realizacja projektu, gdzie liczy się czas wdrożenia, stwarza idealne warunki do stosowania aplikacji komponowalnych, gdzie można je swobodnie przebudowywać i dostosowywać do potrzeb zarówno zespołu projektowego, jak i całej organizacji.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *