CBRTP laureatem w konkursie Polski Produkt Przyszłości!

Konkurs Polski Produkt Przyszłości od blisko 25 lat wspiera i promuje rozwój innowacyjnych wyrobów i technologii opracowanych przez utalentowanych specjalistów z naszego kraju. W tegorocznej XXIV edycji konkursu wyróżnienie otrzymał Zrobotyzowany System Tynkarski, opracowany przez Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP). Czym charakteryzuje się to innowacyjne rozwiązanie?

Czym jest konkurs Polski Produkt Przyszłości?

Innowacje stanowią siłę napędową gospodarki. To właśnie one usprawniają wiele procesów, poprawiają ich jakość i pozwalają osiągać to, co do tej pory nie było możliwe do zrealizowania.

Konkurs Polski Produkt Przyszłości to inicjatywa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Konkurs od blisko 25 lat promuje i wspiera rozwój nowatorskich produktów i technologii, odpowiadających na potrzeby współczesnych realiów, które mają potencjał, by zaistnieć nie tylko na rynku krajowym, ale na całym świecie.

Począwszy od pierwszej edycji, do konkursu zgłoszono ponad 1400 innowacyjnych projektów z różnych sektorów gospodarki, w tym z informatyki, elektroniki, automatyki, medycyny czy biotechnologii. W tym roku kapituła konkursu, w której skład wchodzą przedstawiciele ważnych instytucji krajowych (tj. Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Uniwersytetu Warszawskiego), musiała zapoznać się ze 163 zgłoszeniami podzielonymi na 3 kategorie:

  • produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki,
  • produkt przyszłości przedsiębiorcy,
  • wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.

Wśród 17 najlepszych projektów znalazł się Zrobotyzowany System Tynkarski, rozwiązanie opracowane przez CBRTP.

Zrobotyzowany System Tynkarski – przełom w branży budowlanej

Zrobotyzowany System Tynkarski (ZST) należy do grupy robotów tynkarskich nowej i innowacyjnej grupy produktowej w branży budowlanej. Jego ideą jest automatyzacja czasochłonnych, charakteryzujących się niską powtarzalnością prac budowlanych – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Chcieliśmy stworzyć rozwiązanie, które usprawni proces tynkowania. Coś, co zapewni najwyższą jakość i pełną efektywność prac na placu budowy. Naszym celem było wnieść tradycyjne, monotonne prace budowlane na nowy, wyższy poziom. W ten sposób powstał Zrobotyzowany System Tynkarski – wyjaśnia Grzegorz Putynkowski, CEO Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.

Platforma ZST dedykowana jest wszystkim rodzajom przedsiębiorstw z sektora budowlanego. Urządzenie ma optymalne rozmiary, dzięki czemu można korzystać z niego w dowolnym obiekcie i przesuwać między pomieszczeniami przez standardowe otwory drzwiowe. Zaawansowany układ jezdny daje mu pełną mobilność. Cztery skrętne koła umożliwiają swobodne manewrowanie we wnętrzach o niewielkiej kubaturze. Robot z łatwością adaptuje się do dynamicznie zmieniających się warunków pracy. Kompleksowo realizuje proces tynkarski, zapewniając najwyższą jakość, dokładność i powtarzalność prac.

Na uwagę zasługuje również nieprzeciętna odporność platformy na zmienne warunki. Zestawy specjalnych detektorów i czujników oraz starannie zaprojektowana konstrukcja gwarantują jej najwyższą wytrzymałość.

Urządzenie wyposażono w układ poziomujący oparty na czterech siłownikach z napędem elektrycznym pozwalającym na wysunięcie łap, podniesienie i wypoziomowanie platformy, a także w układ czyszczący, który automatycznie usuwa nadmiar masy tynkarskiej z narzędzia. Wszystkie komponenty elektryczne i elektroniczne schowano w szafie sterowniczej, zapewniającej pełną szczelność i chłodzenie w warunkach budowlanych.

Pierwsze testy platformy ZST na placu budowy – przeprowadzone w grudniu 2021 roku – potwierdziły innowacyjność i skuteczność rozwiązania. ZST automatyzuje proces tynkarski, zapewniając pełną powtarzalność wszystkich działań. To przekłada się na utrzymanie najwyższej jakości i efektywności prowadzonych prac, obniżenie kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa na placu budowy.

Nowe trendy w technologii

AI, czyli sztuczna inteligencja

O sztucznej inteligencji, zrobiło się już głośno w ostatniej dekadzie, ale nadal pozostaje ona jednym z nowych trendów technologicznych. Jej znaczący wpływ na to, jak żyjemy, pracujemy i bawimy się, jest dopiero w początkowej fazie. AI jest znana ze swojej przewagi w rozpoznawaniu obrazu i mowy, aplikacjach nawigacyjnych, osobistych asystentach smartfonów, aplikacjach do dzielenia się przejazdami i wielu innych.

AI będzie wykorzystywana do analizy interakcji w celu określenia podstawowych powiązań i spostrzeżeń, do pomocy w przewidywaniu popytu na usługi, takie jak szpitale, umożliwiając władzom podejmowanie lepszych decyzji dotyczących wykorzystania zasobów, oraz do wykrywania zmieniających się wzorców zachowań klientów poprzez analizę danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zwiększając przychody i poprawiając spersonalizowane doświadczenia.

Do 2025 roku rynek AI urośnie do 190 miliardów dolarów, a globalne wydatki na systemy kognitywne i AI osiągną ponad 57 miliardów dolarów w 2022 roku. Wraz z rozprzestrzenianiem się AI w różnych sektorach, powstaną nowe miejsca pracy w zakresie rozwoju, programowania, testowania, wsparcia i konserwacji.

Personalizacja produktów i usług firm produkcyjnych

W wielu branżach można zauważyć trend polegający na odchodzeniu od korzystania z rozwiązań masowych. Coraz większe grono osób bardziej ceni sobie produkty i usługi, które są personalizowane do ściśle zdefiniowanych potrzeb. Szacuje się, że takie preferencje będą coraz bardziej powszechne.

Wraz ze wzrostem popularności rozwiązań zautomatyzowanych i opartych na nowych technologiach zanikły możliwości dostosowywania produktów do własnych potrzeb. Okazuje się jednak, że konsumenci potrzebują dopasowania i personalizacji. Według raportu Deloitte, w najbliższych miesiącach wiele firm produkcyjnych będzie starało się w większym stopniu łączyć technologię i personalizację, pozwalając na składanie precyzyjnie określonych i dostosowanych zamówień.

Konieczność weryfikacji i zapewnienia bezpieczeństwa

Rozwijająca się technologia przynosi wiele szans, ale także zagrożeń. Jednym z poważniejszych są cyberataki na systemy stosowane wewnątrz przedsiębiorstwa. Nie da się ukryć, że w fabrykach stale przybywa nowych inteligentnych urządzeń, przez co zbieranych jest coraz więcej danych. Warto mieć także na uwadze to, że zwiększa się liczbę decyzji podejmowanych przez sztuczną inteligencję. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie rozwiązań o wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Sposobów na zwiększanie bezpieczeństwa danych może być wiele. Wśród najpopularniejszych warto wymienić:

  • Regularne aktualizowanie oprogramowania i baz danych, co zmniejsza podatność stosowanych systemów na ataki,
  • Stała kontrola prawidłowości pracy oprogramowania oraz gotowość na wprowadzanie szybkich zmian,
  • Przyznawanie dostępu do wrażliwych danych tylko osobom zaufanym, o sporym doświadczeniu w szybkim reagowaniu na pojawiające się nieprawidłowości,
  • Rejestracja i monitorowanie wszelkich czynności w poszukiwaniu niepokojących zmian.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *